Ahşap Mutfak Tezgahı

Ahşap Mutfak Tezgahı

Ahşap Mutfak Tezgahı

Mutfak tezgahlarında doğallığı ve ağacı sevenler için ideal olan ahşap tezgahlar bakımı kolay, dekoratif, uzun ömürlü ve sağlıklı bir üründür. Ahşap tezgahlarda meşe ağacı tercih etmekteyiz. Meşe ağacının dokusu ve insanlık tarihi boyunca bir çok alanda kullanılıyor oluşu bizi meşe ağacında karar kılmıştır. Meşe ağacının sert dokusu ile dayanıklı oluşu ve ince boşlukları sayesinde de ortamdaki hava ile olan etkileşimi tezgahta tercih sebebidir. Örneğin gıda maddelerinin (zeytinyağı, sirke, şarap, viski, v.s.) saklanmasında meşe ağacından yapılan fıçılar kullanılır.

Aklınıza ahşap mutfak tezgahı sağlıklı mı diye bir soru gelebilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kullanılan ahşabın dayanımı ve doğal oluşu ile birlikte tarih boyunca gıda maddelerinin saklanması için kullanılıyor oluşu bu sorunuza karşılık verebileceğimiz cevaptır.

Ahşap Mutfak Tezgahı Avantaj Ve Dezavantajları Nelerdir?

1- Ahşap tezgah üzerinde koruyucu yağ tabakası bulunmaktadır. Bu yağ tabakası ahşap tezgah yüzeyinde koruyucu bir yüzey oluşturduğu, kılcal boşlukları doldurduğu için su ahşabın içine işlemez. Yüzeyden aşağıya ilerleyemeyen su da hiç bir şekilde tezgahınıza zarar vermez. Tezgahta kullanılan meşe ağacının yapısı çok sert olduğundan su emme kapasitesi de oldukça azdır.

2- Ahşap tezgahların diğer tezgah türlerine göre avantajlı bir yönü de çizilmeler karşısında kolay çözüm üretile bilmesidir. Kişisel olarak kendinizin yapabileceği çözüm çok basittir. Bir zımpara ile çizilen yerin zımparalanması ve sonrasında koruyucu yağın tekrar sürülmesi ile çizilen yer ortadan kaldırılmış olur. Diğer tezgah malzemelerinde (mermer, granit, kuvars, mermerit) çizik tamiri çok zahmetli ve profesyonel kişilerce yapılması gereken bir işlemdir.

3- Ahşap mutfak tezgahı yüzeyinde kullanılan koruyucu yağ tamamen doğal ve insan sağlığına zarar veren madde içermez. Kullanılan yağ yurt dışından getirilen Rubio Monocoat markasına aittir. Kulllanılan yağın yenilebilir sertifikası mevcuttur.

4- Ahşap tezgah yüzeyinde kullanılan yağ 100 dereceye kadar ahşabı korur. 300 dereceye kadar da 5 dakikalık koruma süresi vardır. Bu teknik özelliği sayesinde tezgah üzerine sıcak tencere, tava gibi mutfak eşyalarını rahatlıkla koyabilirsiniz.

 

Ahşap Mutfak Tezgahı Ölçüleri Nelerdir?

Ahşap mutfak tezgahı ölçüleri standardı 40 mm kalınlık, 62 cm genişliğindedir. Uzunluk ise mutfak dolap ölçüsüne göre değişiklik gösterir. Ada mutfak ya da farklı bir seçenek için 40 mm  kalınlık ve 96 cm genişliğinde de tezgah alternatifi bulunmaktadır.

 

Ahşap Mutfak Tezgahı Fiyatları Nelerdir?

Ahşap tezgah fiyatını belirleyebilmemiz için mutfak ölçülerinin bilinmesi gerekir. Ücretsiz vermiş olduğumuz keşif hizmetimiz ile mutfak ölçülerini alarak gerekli olan ahşap mutfak tezgahı miktarını hesaplamaktayız. Hesaplanan tezgah uzunluğuna göre de güncel fiyatı sizlere sunmaktayız. Ahşap tezgah fiyatları için mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz.

Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri

Ahşap tezgahlarda kullandığımız meşe ağacı üzerine uygulanan koruyucu yağ tabakası sayesinde farklı renkler elde edebilmekteyiz. Tercih edeceğiniz ahşap tezgah rengi, mutfak dolabı rengi ve odanın duvar, zemin, seramikler gibi bir çok farklı dekorasyon objesine göre değişebilir. Ahşap mutfak tezgah renginde 8 farklı çeşidimiz vardır. Bunlar Black, Bourbon, Dark Oak, Cherry, Havannah, Mahogany, Walnut, Pure renkleridir. Bu renklerin örneklerini ve mutfaklarda uygulanmış tezgah örneklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Black Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Black Rengi
Bourbon Reni Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Bourbon Rengi
Cherry Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Cherry Rengi
Dark Oak Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Dark Oak Rengi
Havannah Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri- Havannah Rengi
Mohagany Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Mohagany Rengi
Pure Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Pure Rengi
Walnut Rengi Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Renkleri - Walnut Rengi

Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri

Ahşap mutfak tezgahında farklı sekiz renk alternatifi ile yapılan ahşap mutfak tezgahı örneklerine aşağıdaki fotoğraflarda bulabilirsiniz. Sizin için en uygun renge sahip olan ahşap mutfak tezgahı ile mükemmel bir mutfak dekorasyonuna kavuşabilirsiniz.

Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Black Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Bourbon Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Cherry Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Dark Oak Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Havannah Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Mahogany Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Pure Rengi
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri
Ahşap Mutfak Tezgahı Örnekleri - Walnut Rengi