Granit Tezgah Pozu

Granit Tezgah Pozu

Granit Tezgah Pozu

Granit Tezgah Birim Fiyatı- Granit Tezgah Pozu

Granit tezgah birim fiyatı ya da granit tezgah poz numarası bu tarih itibari ile bulunmamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve diğer resmi kuruluşlarda bulunan birim fiyat tariflerinde granit ile yapılan tezgahın poz numarası bulunmaz.

Milli Savunma Bakanlığı’ nın hazırladığı birim fiyatlarda 48.410.1001 (MSB 660/A1) poz nolu 3 cm kalınlığındaki renkli mermer ile tezgah üstü kaplaması yapılması imalatında renkli mermer ifadesi mermerden yapılan imalatı kapsar. Mermer ile granit farklı malzemelerdir. ( Bakınız; MERMER– GRANİT )

Farklı olan mermer ve granitin rayiç fiyatları ve poz numaraları da farklıdır. Renkli mermer rayiç pozu 10.240.1701 dir. Granit rayiç pozları 10.240.2401 ile başlayıp 10.240.2416 bitmektedir.

Mutfak tezgahında kullanılacak olan granitin renk ve desenine göre granit rayiç pozu seçilmesi gerekir. Bu rayiç listesinde bulunmayan granit renklerinde yapılacak olan mutfak tezgahı için piyasa fiyatı araştırması yapılması ve buna göre birim fiyat oluşturulması gerekir.

48.410.1001 (MSB 660/A1) numaralı pozda yer alan tezgah kalınlığı 3 cm dir. Piyasada yer alan granit tezgah plakaları genellikle 2 cm dir. 3 cm kalınlığında tezgah bulmak, kullanılacak tezgah miktarı çok değilse sizin için zor olacaktır. Birim fiyatın oluşturulmasında tezgah kalınlığı konusuna dikkat etmek gerekir.

Granit tezgah pozu hazırlayabilmek için 48.410.1001 (MSB 660/A1) numaralı pozda yer alan renkli mermer rayici yerine granit rayici yerleştirilerek granit tezgah birim fiyatı oluşturabilirsiniz. Bu durumda granit tezgah poz numarası Özel olacaktır.

 

Granit Tezgah Teknik Şartnamesi

 

Mutfak gibi mahallerde tezgah üzerlerinin 2 cm kalınlığında granit plakalardan 62 cm genişliğinde kaplanması, duvarla birleşim yerlerine aynı granitten süpürgelik konulması, eviye ve ankastre ocak yeri açılması, damlalık yapılması, seçilen tezgah bitim şekline göre bitim profilinin yapılması için, işçilik her türlü malzeme ve zayiatı, alet ve edevat giderleri, iş yerindeki yükleme, yatay ve düşey taşımalar, boşaltma, imalatçı karı ve genel giderler dahil, 1 mt fiyatıdır.

Ölçü şekli; Uygulanan toplam tezgah uzunluğuna göre hesaplanır. Süpürgelikler fiyata dahildir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

1- 48.410.1001 (MSB 660/A1) nolu pozu granit için uyarlayacak olanlar için birime dikkat etmeleri gerekir. Pozun birimi m2(metrekare) dir. Piyasada mt (metre) olarak hesaplama yapılır. Granit tezgah ölçüleri standart olduğundan dolayı piyasadaki ölçme yöntemi metre cinsindendir.

2- Seçilecek olan granit renginin piyasada kolaylıkla bulunan renklerden seçilmesi gerekir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 10.240.2401 ile başlayıp 10.240.2416 ile biten rayiçlerinde yer alan granit renklerinden piyasada tezgah olarak bulunmayanları olabilir. Ülkemizin geniş coğrafyası içinde işin yapılacağı yerde bulunan granit renginin seçilmesi gerekir. Aksi taktirde nakliye giderleri çok fazla olacak ve bu da maliyeti çok arttıracaktır.

Granit Tezgah Modelleri Uygulamaları Ve Özellikleri
granit tezgah renkleri ve fiyatları
No Comments

Post A Comment