Granit Tezgah Tehlikeli Mi

granit tezgah kanserojen mi

Granit Tezgah Tehlikeli Mi

Granit Tezgah Tehlikeli Mi?

Granit tezgah tehlikeli mi? sorusuna cevap ararken öncelikle granit hakkında genel bilgiye de sahip olunması gerekir. Binlerce yıldır bina yapımında kullanılan granitin tezgâh olarak da kullanılması günümüzde oldukça artmış ve bu artışla birlikte, granit tezgâhın sağlığa zarar verip vermediği, radyoaktif madde salıp salmadığı ve hatta granit tezgâhın kanser hastalığına sebep olup olmadığı gibi olumsuz sayılabilecek birçok soru bireylerin kafasında oluşmuştur. Aslında granit tezgâhta radyasyon salıp salmadığı ve salınan miktarın insan sağlığı için tehlike oluşturup oluşturmadığı önemlidir. Granitin bileşiminde yer alan çeşitli minerallerin içerisinde Toryum  ve Uranyum bulunmaktadır. Bu iki element de radyoaktif madde içermektedir. Aslında doğada bulunan ve yapılarda kullanılan kum, tuğla, çimento, beton, alçı gibi birçok malzemede de granitte olduğu gibi radon gazı salınımı bulunmaktadır.

Granit Radon Yoğunluğu
Yapı Ürünlerindeki Radon Yoğunluğu

Yapılarda kullanılan tuğla, beton gibi maddelerdeki radon gazı salınımı ile granit tezgâhtaki radon gazı salınımı kıyaslandığında, tezgâhın tek başına olumsuz etki yaratacak etkiye sahip olmadığı yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir. Yapılarda radon gazı salınımının belli değerler arasında olması gerekmektedir. Bu değerler arasında olması durumunda radon gazı etkisi ile oluşabilecek akciğer kanseri oranı oldukça düşüktür. Ülkemizde ve dünyada kabul edilen yapılarda radon gazı miktarına aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Yapı İçinde Radon Sınır Değerleri
Yapı İçinde Radon Sınır Değerleri

Yurt içinde ve yurt dışında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde, tezgâhta kullanılan miktardaki granitin insan sağlığı üzerine olumsuz etki yarattığı söylenemez. Granit tezgâhın insana zarar verebilecek düzeyde radon gazı salabilmesi için binlerce metrekare granitin içinde olması, bulunulan ortamın hiçbir şekilde havalandırılmıyor olması ve bu ortamda on yıllarca yaşaması gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilme olasılığı olmadığı içinde granit tezgâhın tek başına kansere sebebiyet verdiği iddiası doğru değildir.

Granit Tezgah Kanser Yapma Oranı
Zamanının % 80 ini Yapı İçinde Geçirenler İçin Radon Gazı Düzeyi İle Ölüm Riski Oranı
Mutfak Tezgahı

Bu yazının hazırlanmasında aşağıda yer alan makalelerden yararlanılmıştır.

Granit Tezgah Renklerini İncelemek İçin Granit Renkleri sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.