Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Dış Cephe Boyama Bedelini Kim Öder

dış cephe boyası kim öder

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Dış Cephe Boyama Bedelini Kim Öder

Kat Mülkiyeti Kanununa Göre Dış Cephe Boyama Bedelini Kim Öder?

Ortak yaşam alanı olan apartman, site, bloklar gibi yerlerde belki de en çok sorun haline gelen konu dış cephenin boyama bedelinin kim tarafından ödeneceğidir. Ev sahibi ve kiracılar arasında sorun haline gelen konunun kanunlar çerçevesindeki yöntemi vardır. Bu yöntem ve kanun maddelerine ilişkin hazırladığımız yazımız sizin için faydalı olacaktır.

Binanın ortak kullanımına dahil olan, merdiven kovaları, dış cephe, asansörler gibi alanların bakım ve onarım giderleri Ev Sahiplerine aittir. Kiracıların ortak olduğu giderler ise, apartman görevlisi giderleri, apartman yönetim giderleri, binanın ortak elektrik ve su giderleri ile varsa ortak ısınma giderleri gibi sarfa tabi olan giderlerdir.

Bu konuda temel olan 5711 sayılı ve 634 sayılı kat mülkiyeti kanunlarıdır. Bu kanunlar çerçevesinde kat sahiplerinin ve kiracılarının ödemekle yükümlü olduğu giderler belirlenmiştir. Bu giderlerin kimden tahsil edileceğini apartman yönetimi kanunlar çerçevesinde belirlemeli ve buna göre tahsilat yapmalıdırlar.

Belirttiğimiz kanunlara göre dış cephe boyama giderleri Ev Sahipleri tarafından ödenmelidir.

Aklınıza takılan sorulara ilişkin Kat Mülkiyeti Kanunu Göre Haklarınız Nelerdir? adlı yazımızı okumalısınız.

 

No Comments

Post A Comment