Montessori Kitaplık

montessori kitaplık

Montessori Kitaplık Modelleri

 

Kitabın Çocuklar Üzerindeki Etkisi Nedir?

 

Kitaplar, çocuklarınızın ruhsal, duygusal, sosyal ve bilişsel gelişimlerini etkileyen unsurlardır. Bu sebepten ötürü, 0-6 yaş arasında çocuklarınızın zihinsel, duygusal, bedensel gelişiminin % 70’ i tamamlanmaktadır. Çocukluğun ilk iki yıl içinde bahsettiğimiz gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir.

 

Kitaplar sayesinde çocuklarınız sağlık, hastalık, iyilik, kötülük, fedakarlık, ölüm ve sevgi gibi yaşamın gerçeklerini öğrenirler. Hayal güçleri gelişir ve yaratıcı kabiliyetleri gelişir.

 

Kitapların bu kadar önemli olduğu noktada, bunların çocuk odasının bir bölgesinde ve kitaplık içinde sergilenmesi gerekir. Çocuğunuz istediği zaman kitaplıktan beğendiği kitabı almalı, onu inceleyerek keyifli zamanlar geçirmelidir.

Montessori Kitaplık Özellikleri Nedir?

 

Montessori Kitaplık diye tanımlanan bu mobilya da önemli olan konu çocuğunuzun herhangi bir engele takılmadan istediği zaman kitaplara ulaşabilmesidir. Kitaplığın yüksekliği ve rafların konumu çocuğunuza engel oluşturmamalı, kolayca alabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

 

Kitaplık yapımında önemli olan bir diğer husus da, imal edildiği malzemenin cinsidir. Kitaplık, ahşaptan yapılmalıdır. Metal tercih edilmemelidir. Ham ağaç tercih edilebileceği gibi boyalı lake yüzeyler ya da mdflam türü malzemeler de kullanılabilir.

 

Kitaplık odanıza uygun olmalıdır. Ne çok küçük ne de çok büyük olmamalıdır. Odadaki konumuna göre ölçülendirilmelidir. Çocuğunuza ait kitapların tamamı için alanı olmalıdır.

 

Odaya göre Montessori Kitaplık özel imalatı yapılmasını siz de istiyorsanız bizimle iletişime geçerek çocuğunuz için özel kitaplık yaptırabilirsiniz.