Mutfak Dolabı Malzeme İsimleri

Mutfak Dolabı Malzeme İsimleri Nelerdir

Mutfak Dolabı Malzeme İsimleri

Mutfak Dolabı Malzeme İsimleri Nelerdir?

 

İnsan hayatında devamlı mutfak dolabı yaptırmaz. Evinizde değişiklik yapmak istediğinizde birçok yerde araştırma yaparsınız. Yapı marketlere gider, İnternet araştırması yapılır ve yakın akraba ve arkadaşlarınıza geçmiş deneyimleri hakkında sorular sorarsınız. Bunca inceleme ve araştırmanın sonunda kafanızda birçok sorular oluşabilir. Farklı isimler, terimler, tarzlar ve daha birçok yeni duyduğunuz kelimeler karşınıza çıkar.

Mutfak dolapları, mutfak dolabı iskeleti veya mutfak dolabı gövdesi ve mutfak dolabı kapağı olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Şimdi sırayla kullanıldığı yerlere göre mutfak dolabı malzeme isimlerini sizlere açıklayacağız.

İlginizi Çekebilir: Mutfak Dolabı Modelleri 2019

mutfak dolapları modelleri 2019 9 taksit
bizi sosyal medyadan takip edin
facebook
youtube logo
instagram logo
twitter logo
pinterest logo
linkedin-logo

Mutfak Dolabı İskeleti Veya Mutfak Dolabı Gövdesi

 

Mutfak dolaplarının en önemli kısmı mutfak dolabı iskeletidir. Yere ve duvara bağlanan kısmı burasıdır. Dolaba yerleştireceğiniz her türlü eşyanızın depolandığı ve saklandığı kısmı oluşturur. Bu sebepten sağlam, dayanıklı ve uzun yıllar size sorun çıkarmadan hizmet vermesini isteriz. Ülkemizde temelde 3 malzeme kullanılmaktadır. Bunlar; suntalam, mdflam ve masif ahşaptır. Şimdi sırayla bunları sizlere açıklayalım.

 

mutfak dolabı iskeleti
mutfak dolabı iskeleti
mutfak dolabı modelleri

Suntalam İskelet veya Suntalam Gövde

 

Suntalam malzemesi, sunta yüzeyine melamin kağıtların yüksek basınçta preslenmesiyle elde edilir. Bir çok yönünden dolayı tercih edilir. Suntalam evinizde birçok mobilyada kullanılmaktadır. Mutfak dolaplarında, bnayo dolaplarında, gardroplarda veya hazır üretilen tüm mobilya ürünlerinde tercih edilir. Ekonomik bir malzemedir. En ekonomik dolap tercihinde bulunacaksanız suntalam tercih etmelisiniz.

suntalam
suntalam
Mdf Renkleri

Mdflam İskelet veya Mdflam Gövde

 

Mdflam, suntalamdan olduğu gibi melamin kağıtlarının her iki yüzeye yüksek basınç altında preslenmesiyle elde edilir. Mdflam son yıllarda ülkemizde tercih edilmeye başlayan bir ürün olmuştur. Özellikle sudan daha az etkilenmesi ve yüzey kalitesi sebebiyle tercih edilmektedir. Mdflam malzemeden üretilen dolaplar uzun yıllar sorunsuz hizmet verir. Mutfak dolaplarının iskeletinde tercih edilmektedir.

mdflam
mdflam
Mdf Renkleri

Masif Ahşap İskelet

 

Masif ahşap iskeletler, doğal ağaçların fabrikalarda belli ebatlarda kesilmesi, fırınlarda içindeki nemin dışarı çıkarılması ve belli ebatlarda birleştirilmesi ile elde edilen masif panellerden elde edilir. Farklı masif ahşap paneller mevcuttur. Meşe, ceviz, çam gibi birçok ağaç türünden masif panel üretilmektedir. Doğal ağacı sevenler için vazgeçilmez bir üründür.

masif ahşap iskelet
masif ahşap iskelet

İlginizi Çekebilir: Mutfak Dolabı Bütçesi Nasıl Belirlenir? yazımızı okuyabilirsiniz.

lake renkleri

Mutfak iskeletlerini açıkladıktan sonra şimdi sırada mutfak dolap kapaklarına geldi. Burada suntalam, mdflam, membran, high gloss, akrilik, lake ve masif ahşap kapaklardan bahsedeceğiz. Şimdi sırasıyla açıklayalım.

Suntalam Kapak

 

Yukarıda mutfak iskeletinde suntalamdan bahsetmiştik. Suntalam malzemesinin kapak ölçüsüne göre kesilmesi ve kenarlarına pvc bant ile kaplanması ile elde edilir. Sorunsuz ve uzu süre kullanılabilir. Uygun fiyatlı dolap yaptırmak için tercih edilmesi gereken mutfak dolap kapak çeşididir.

suntalam kapak
suntalam kapak

Mdflam Kapak

 

Mdflam malzemesinden iskelet kısmında söz etmiştir. Mdflam plaklarından kapak boyutuna göre kesilen parçaların etrafının pvc bant ile kaplanması ile hazırlanır. Mdflam gövdeli mutfak dolaplarında mdflam kapak tercih edilir. Suya karşı daha dayanıklıdır. Birçok renk ve desen çeşitliliğine sahiptir.

 

mdflam kapak
mdflam kapak

Membran Kapak veya Balon Kapak

 

Mdf malzemesinin yüzeyine basınç altında pvc yüzey malzemesinin ısı ve basınç altında yapıştırılmasıyla membran kapaklar elde edilir. Membran kapaklarda çok çeşitli desen ve renk çeşitliliği vardır. İstediğiniz model kapak cnc makineler aracılığıyla kapaklara uygulanır. Burada tasarımda sınır yoktur. Aklınıza gelebilecek her türlü desen, model bu cnc makineler aracılığıyla membran kapaklarda yapılabilir. Pvc renk kartelasından seçeceğiniz renkler ile de mutfak dolaplarınızda mükemmel bir sonuca ulaşabilirsiniz.

membran kapak
membran kapak
membran balon kapak modelleri

High Gloss Kapak

 

High gloss tabiri dilimize yüksek parlaklık olarak çevrilebilir. Gloss boyalardaki matlık parlaklık değerinin ifadesidir. Son yıllarda dünyada çok parlak kapakların kullanımı artmıştır. Bunda lake kapak maliyetinin daha fazla olması yatmaktadır. High Gloss kapakların lake kapaklardan ayırt edilebilmesi güçtür. Dıştan bakıldığında lake boya gibi yüksek parlaklığa sahiptir. Kullanımı oldukça rahat olan high gloss kapaklı mutfak dolapları ile uzun yıllar sorunsuz bir yaşam sürdürebilirsiniz.

High Gloss Kapaklar
High Gloss Kapaklar

Akrilik Kapak

 

Akrilik kapakların High Gloss kapaklardan farkı parlaklığının biraz daha az oluşudur. Maliyet olarak daha yüksek bir bedel sahiptirler. Bu sebepten piyasada daha az tercih edilirler. Akrilik kapaklar mdf den imal edilmiştir. Bu sebepten suya karşı dayanıklıdır. Çok fazla renk seçeneği de mevcuttur.

akrilik kapak
akrilik kapak

Masif Ahşap Kapak

 

Doğal agaçlardan elde edilen masif kapaklar doğal agaçtan vazgeçemeyenler içindir. Özellikle yüzeyine uygulanan şeffaf vernik vasıtasıyla ağacın doğal dokusunu mutfağınızda devamlı hissedersiniz. Maliyeti yüksek olsa da bir çok insan tarafından tercih edilmeye devam etmektedir.

masif ahşap kapak
masif ahşap kapak
çimstone modelleri ve renkleri
granit desenleri ve renkleri

Bu yazımızda sizlere mutfak dolabı malzeme isimlerini açıklamaya çalıştık. Daha detaylı sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

5 Comments
 • Ayla Genç
  Posted at 01:05h, 07 Ağustos Cevapla

  Mutfak dolabı malzemeleri hakkında hazırlanmış en iyi bilgilerin burada yer aldığını düşünüyorum. Yazınız için teşekkürler.

  • Incir Dekor
   Posted at 01:34h, 15 Ağustos Cevapla

   Merhaba Ayla Hanım,
   Yorumunuz için teşekkürler.
   Saygılarımızla.

 • Tayfun Besli
  Posted at 17:43h, 04 Mart Cevapla

  Teşekkür ederim çok yararlı olmuş

 • TÜLİN AKAR
  Posted at 12:48h, 08 Şubat Cevapla

  Merhaba
  Milli mutfak denilen mutfakların malzemesi bunlardan hangisi acaba?

 • Gülnaz VARDARLI
  Posted at 00:19h, 20 Nisan Cevapla

  Mutfak dolabı malzemeleri diye giriyorum,herkes kendi reklamını yapıp ürününü satmaya çalışıyor.Sadece burada çok faydalı bilgilere rastladım.Emeğinize sağlık teşekkürler…

Post A Comment