Mutfak Dolabı Yaptırmadan Bilmeniz Gereken Mutfak Dolabı Terimleri Nelerdir?

mutfak dolabı terimleri ve tanımları

Mutfak Dolabı Yaptırmadan Bilmeniz Gereken Mutfak Dolabı Terimleri Nelerdir?

Mutfak Dolabı Terimleri Ve Tanımları

 

Yeni bir mutfak dolabı yaptırmaya karar verdiniz ve birçok mutfak dolabı yapan firma ile görüşmeye başladınız. Görüştüğünüz her bir firma size farklı malzeme ve terimlerden bahsetmekteler. Peki, siz bu malzeme ve terimlerin ne demek olduğunu biliyor musunuz?

Bu yazımızda İncir Dekor olarak sizler için hiç bilmediğiniz bu terimler ve malzemeler ile ilgili çeşitli bilgiler sunmaktayız. Bu bilgiler ile yaptıracağınız mutfak dolabında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenecek ve kaliteli bir mutfak dolabına sahip olacaksınız.

Aklınıza takılan soru veya danışmak istediğiniz konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eviniz için yaptırmak istediğiniz mutfak dolapları için Ücretsiz 3 Boyutlu Mutfak Tasarımı hizmetimiz ile fiyat teklifine ulaşabilirsiniz.

akrilik dolap

Akrilik Kapak Nedir?

Akrilik kapak, mutfak dolapların son dönemlerde en çok kullanılan kapak türüdür. Akrilik levhaların ham mdf yüzeyine preslenmesi ile oluşturulan plakaların, dolap ölçüsüne göre ebatlanarak etrafının pvc bant ile kaplanması ile oluşturulur. Yüzeyi çizilmeye ve diğer dış etkilere karşı dayanımlıdır. Parlak bir görünüme sahiptir. Akrilik kapak ile yapılmış mutfak dolabı modellerini incelemek için Akrilik Kapak Mutfak Dolabı Modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

alt dolap

Alt Dolap Nedir?

Mutfak dolaplarının tezgah altındaki kısmına alt dolap denir. Alt dolaplar, mutfak dolaplarının temelini oluşturmaktadır. Çalışmak için gerekli olan mutfak tezgahımız bu dolapların üzerine yerleştirilmektedir. Çeşitli ölçülerde, ihtiyaçlar neticesinde yapılırlar.

aspiratör

Aspiratör Nedir?

Aspiratör yemek yapımı sırasında ya da ocak ya da fırında oluşan buhar ve nemin mutfak dışına çıkarılmasını sağlayan elektrikli bir alettir. Çeşitli tipleri ve özellikleri mevcuttur. Markalarına göre kullanımları değişiklik göstermez. Önemli olan buhar kaynağı ile olan mesafesidir.

baza

Baza Nedir?

Mutfak alt dolaplarının zeminle arasında kalan kısma uygulanan, masa alt ayaklarının gizlenmesini sağlayan levhalardır. Hazır olarak alüminyumdan yapılabildiği gibi, mutfak dolap gövdesi ya da kapak rengine uyumlu malzeme ile de yapılabilmektedir. Yüksekliği genelde 10-12 cm arasındadır.

buzdolabı üst dolabı

Buzdolabı Üstü Dolap Nedir?

Mutfakta yer alan buzdolaplarımızın üst kısmını da kullanmamız için yapılan dolaplardır. Üst dolap yüksekliğine göre ölçüsü değişebilir. Burada önemli olan konu, buzdolabı üst dolabında arka duvar ile arasında boşluk bırakılması zorunluluğudur. Buzdolabı motorunun sıcaklığının atılması için arkada boşluk bırakılması gerekmektedir.

çekmece

Çekmece Nedir?

Mutfakta yer alan çatal, kaşık, bıçak v.b. mutfak el aletleri ile birlikte diğer ufak araç ve gerecin içinde düzgün bir şekilde yer alması ile mutfağımızı düzene sokmamızı sağlayan raylı sistemlerdir. Frenli ve frensiz raylı olarak yapılabilmektedir.

çimstone tezgah

Çimstone Tezgah Nedir?

Çimstone firması tarafında oluşturulan sert yapıya sahip kuvars mineralinden elde edilen tezgahlardır. İçine renk oluşumu için demir veya cam parçaları da eklenebilmektedir. Zengin renk ve desen çeşitliliği olan, dayanımlı, görseli yüksek bir tezgah çeşididir.

davlumbaz

Davlumbaz Nedir?

Mutfaktaki dumanın bacaya ya da sahip olduğu karbon filtreden geçmesini sağlayan, elektrikli ya da ahşap, alçı, paslanmaz çelik gibi materyallerden yapılan bir mutfak elemanıdır. Günümüzde çeşitli ölçüye sahip, dekoratif ve farklı renklerde üretilen birçok çeşidi vardır.

deve boyun menteşe

Deve Boyun Menteşe Nedir?

Mutfak dolap kapaklarının rahat açılıp kapanması için farklı tip menteşeler kullanılır. Bunlardan biri de deve boyun diye tabir edilen menteşelerdir. Uygulandığı kapağın yanındaki kapak ile olan mesafesinden dolayı rahat açılmasını sağlamak için kullanılır.

eviye

Eviye (Lavabo) Nedir?

Mutfakta yer alan önemli bir eleman da eviyelerdir. Tezgahta yer alan eviyeler, bulaşık yıkamak ya da mutfaktaki sıvı artıkların kanalizasyon sistemine ulaştırılmasını sağlarlar. Farklı materyaller ile yapılmaktadırlar. Paslanmaz çelik, mermer, granit, mermerit, kuvars kompozit, çinko ve hatta seramikten imal edilmiş eviye modelleri bulabilirsiniz. Tek gözlü, bir buçuk veya çift gözlü eviyeler de piyasa da bulunmaktadır.

eviye altlığı

Eviye Altlığı Nedir?

Mutfak eviyesi altında yer alan dolaplarda uygulanırlar. Muhtemel oluşabilecek tesisat su kaçaklarına karşı mutfak dolaplarının korunmasını sağlarlar. Farklı desenlerde olmakla birlikte genelde desenli alüminyumdan yapılan eviye altlıkları kullanılmaktadır.

eviye dolabı

Eviye Dolabı Nedir?

Eviyelerin ve bulaşık makinelerinin montaj yapılabilmesi için gerekli olan alt dolaplardır. Kullanılacak olan eviyeye göre ölçüsü değişmektedir. Altlarında eviye altlığı kullanılmasını tavsiye ederiz.

frenli menteşe

Frenli Menteşe Nedir?

Dolap kapaklarının kapanırken dolap gövdesine sert bir şekilde çarpmasını engelleyen, konforlu ve sessiz bir mutfak elde etmek için tercih edilen menteşe tipidir. İstemeden elimizden kaçan dolap kapağının sert bir gürültü ile çarpmasını istemiyorsanız frenli menteşe kullanmalısınız.

frenli ray

Frenli Ray Nedir?

Çekmecelerimizde kullandığımız ve günümüzde artık her yeni mutfak yaptıran ev sahibinin istediği frenli raylar oldukça önemlidirler. Sert kapanan çekmecelerin hem gürültü oluşumuna sebep olmakta hem de bazen rayların yuvalarından çıkmasına sebep olmaktadır. Bunu engellemek için frenli ray kullanılmalıdır.

frensiz menteşe

Frensiz Menteşe Nedir?

Standart olarak mutfak dolaplarında kullanılan menteşelerdir. Fren sistemi olmadığı için frenli menteşeye göre daha az tercih edilmektedir.

granit tezgah

Granit Tezgah Nedir?

Mutfaklarımız için önemli bir seçimde tezgahlardır. Granit hem doğal oluşu hem de çeşitli desen ve renklerinden ötürü modası hiçbir zaman geçmeyecek bir tezgah çeşididir. Granit tezgahlar, çizilmeye ve darbelere karşı dayanımlıdırlar.

high gloss kapak

High Gloss Kapak Nedir?

Mutfakların son dönem en fazla kullanılan parlak yüzeye sahip kapak çeşididir. Yüksek parlaklığı, çizilmeye ve diğer dış etkenlere dayanımı sayesinde yeni mutfak yaptıranların tercihidir. Farklı renk ve desen alternatifleri mevcuttur.

kalkar kapak

Kalkar Kapak Nedir?

Üst dolaplarda kullandığımız kalkar kapaklar mutfağımızda farklı bir tasarım elde etmemizi sağlar. Yukarıya doğru açılması ile zaman zaman oluşan üst dolap kapağına kafamızı çarpma riskini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca camlı sitemleri ile de mutfak dolaplarımızı zenginleştirerek fevkalade dolaplara ulaşmamızı sağlar.

kapak

Kapak Nedir?

Mutfak dolaplarının farklı renk ve desenlerde gözümüz ile gördüğümüz yüzeyleridir. Menteşe ve farklı sistemler ile hareket ederler.

kaplama kapak

Kaplama Kapak Nedir?

Mutfak dolap kapaklarının tasarımında doğallıktan hoşlananlar için farklı ağaçların doku ve renkleri ile elde edilen son derece güzel dolap kapak modelidir. Kiraz, ceviz, meşe, tik ve daha birçok doğal ağaç kaplaması ile kapaklar yapılabilmektedir. Yüzey son katı vernikleme ile elde edilir.

kaşıklık

Kaşıklık Nedir?

En üst çekmece içine yerleştirilen, ahşap veya diğer materyaller ile yapılan mutfak düzenleyicilerindendir. Çatal, kaşık, bıçak ve diğer küçük mutfak gereçleri için son derece önemli bir aksesuardır.

kiler dolabı

Kiler Dolabı Nedir?

Mutfakta yer alan ve çok yer kaplayan, bakliyattan tutun da diğer her türlü yemek yapımında kullandığınız malzemelerin düzenli bir şekilde durmasını sağlayan çelikten yapılan sistemleri barındıran dolaplardır. Kiler dolapları farklı ölçülerde yapılabilmektedir. İhtiyaçlarınıza göre mutfak dolap projeniz yapımı sırasında belirtmeniz durumunda mutfaktaki dağınıklığı önleyen kiler sistemine sahip olabilirsiniz.

köşe dolabı

Köşe Dolap Nedir?

Alt ve üst dolaplar için yer kaybını önleyen, köşelerin daha verimli kullanılmasını sağlayan dolaplardır. Farklı tasarımlarda yapılabilmektedir. İçine yerleştirilen köşe sistemleri ile daha verimli kullanım sağlanmaktadır.

kulp

Kulp Nedir?

Mutfak dolaplarımızın vazgeçilmez bir aksesuarlarıdır. Farklı tip ve renkte yapılmaktadırlar. Dolapların görünümü farklılaştıran, klasik ve modern görünümler kazanmasını sağlayan kulplar için son dece geniş bir ürün çeşitliliği mevcuttur.

lake kapak

Lake Kapak Nedir?

Mutfak dolaplarında sıradan ahşap görüntüsünden sıkılanlar için bir seçenektir lake kapaklar. Mdf yüzey üzerine selülozik boya ile el edilirler. Dayanımlı, sağlam ve modern bir bir görünüm katarlar. Bakım ve kullanımı diğer kapak türlerinde ki gibidir. Ancak aşındırıcı ve kimyasal maddelerin yoğun kullanılmaması gerekmektedir.

laminat kapak

Laminat Kapak Nedir?

Aşınma dayanımı, hijyenik yüzeye sahip oluşu, zengin renk ve desen seçenekleriyle kullanımı hala devam eden laminat kapaklar evleriniz için farklı bir kapak çeşididir.

laminat tezgah

Laminat Tezgah Nedir?

Hijyenik yapısı, dış etkenlere dayanımı ve ekonomik oluşu sayesinde mutfak tezgahlarında eskiden beri uygulanan laminat tezgahlar günümüzde pek fazla tercih edilmemektedir. Özellikle su ile temas etmesi durumunda şişme ve çürümeler oluşmaktadır.

masif kapak

Masif Kapak Nedir?

Doğal ahşabı sevenler için tamamen masif ağaçtan yapılan, son derece güzel bir görünüme sahip kapak türüdür. Ekonomik bir ürün olmayışı ve yeterli malzemenin bulunmamasından ötürü pek fazla tercih edilmemektedir.

mdflam

MDFLam Nedir?

Mdf palakalrı üzerine melamin kağıtlarının sesülozk reçine ile preslenmesi sonucu elde edilen hazır çeşitli renk ve desenlerdeki ahşap plakalara MdfLam denir. MDF (MediumDensity Fiberboard) suya karşı dayanımı, yüzey kalitesi, işlene bilirliği sayesinde günümüzde her evde kullanılmaktadır.

mdflam kapak

MdfLam Kapak Nedir?

Mdflam plakaların dolap ölçüsüne göre boyutlandırılması ve etrafına çeşitli kalınlıklarda pvc bantın yapıştırılması suretiyle elde edilen kapak türüdür.

melamin

Melamin Nedir?

Sunta ya da mdf malzemelerinin, spesifik birleşim oranları ile melamin esaslı reçine emdirilmiş dekor kağıtlarının yüksek basınçlar altında preslenmesi ile suntalam veya mdflam elde edilir. Melamin yüzeye dayanım ve hijyenin yanısıra farklı desen ve renk elde edilmesine olanak tanır.

menteşe

Menteşe Nedir?

Mutfak dolap kapaklarının açılıp kapanmasını sağlayan, metalden yapılan hareketli mekanizmalardır. Günümüzde farklı tiplerde menteşeler mevcuttur. Ayrıca menteşeler, kullanıldıkları dolabın konumuna göre de değişiklik göstermektedir. Deve boyun, tas menteşe gibi çeşitleri de bulunmaktadır.

membran kapak

Membran Kapak (Balon Kapak) Nedir?

Piyasada membran ya da balon kapak olan adlandırılan bu sistemler ham mdf yüzeyine pvc nin özel tutkal ile sıcak preslenmesi ile elde edilir. Farklı doku, desen ve renk alternatifleri içinde seçim yapabilirsiniz. Desenlerdeki zenginlik ile tüm mutfak dolaplarınızda aynı tasarımı elde edebiliriz.

mermer tezgah

Mermer Tezgah Nedir?

Eskiden çok kullanılan ancak günümüzde çok fazla rağbet görmeyen mermer tezgahlar doğal yapısı ve hijyenik yapısı ile farklı bir tezgah alternatifi oluşturur. Genelde uygulanan renk beyaz olduğu için kir ve lekeleri içine emmesi sebebiyle tercih edilmemektedir.

mermerit tezgah

Mermerit Tezgah Nedir?

Mermerit, mermer tozu ve polyesterin karışımı ile elde edilen harcın, kalıplara dökülerek elde edilir. Eviyesi ile birlikte imal edildiğinden daha ekonomik bir tezgah çeşididir. Birçok yerde kullanılmaktadır. Asitlere ve aşındırıcılara dayanımlıdır.

mutfak tezgahı

Mutfak Tezgahı Nedir?

Mutfaktaki en önemli alandır. Her türlü yemek hazırlığının yapıldığı, bulaşıkların istiflendiği ve daha bir çok işlevi olan mutfak tezgahları sağlam, hijyenik ve uzun ömürlü olmalıdır. Farklı malzemelerden yapılabilirler. Mermer, granit, kuvars, mermerit, laminat, masif ağaç gibi alternatifleriyle bizlere hizmet vermektedirler.

raf

Raf Nedir?

Mutfak dolaplarının içine her hanımın çok olmasını istediği raflar, dolap gövde malzemesinden ve genellikle beyaz renkli olarak yapılır. Mutfaktaki tabak, çanak, tencere ve diğer mutfak gereçlerini düze sokan ve dolap içlerini şekillendiren raflar vazgeçilmezimizdir.

ray

Ray Nedir?

Çekmecelerin açılıp kapanmasını sağlayan raylar çekmecenin her iki yanına monte edilirler. Frenli ve frensiz olarak çeşitleri mevcuttur. Hareketli sistem olmalarından ötürü kaliteli bir ray sistemine sahip mutfak sahibi olmanız önemlidir. Zamanla çekmece raylarında meydana gelecek arızalar mutfaktaki huzurunuzu kaçırabilir.

suntalam

Suntalam Nedir?

Ham sunta yüzey üzerine melaminin reçine ile emdirilmiş dekor kağıtlarının yüksek basınçla preslenmesiyle elde edilen plakalardır. Günümüzde hazır mobilyaların çoğunluğu suntalamdan yapılmaktadır.

6 Comments
 • Hatice Kara
  Posted at 00:10h, 16 Mart Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler oldukça detaylı. Mutfak yaptırmak istediğimiz için birçok firmayla görüştük. Bize bilmediğimiz birçeok terimlerden bahsettiler. Sayenizde bu terimlerin açıklamalarını öğrendik. Teşekkürler.

  • Incir Dekor
   Posted at 00:54h, 12 Mayıs Cevapla

   Merhaba Hatice Hanım,

   Daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Memnun olmanızdan biz de kendi adımıza mutlu olduk.
   Saygılarımızla.

 • Gaye Özcan
  Posted at 08:01h, 11 Mayıs Cevapla

  Vallahi bulabildiğim en açıklayıcı bilgiler bu sayfada yer alıyor. Çok teşekkürler.

  • Incir Dekor
   Posted at 00:50h, 12 Mayıs Cevapla

   Merhaba Gaye Hanım,

   Memnun kalmanızdan dolayı biz de çok mutlu olduk.
   Saygılarımızla.

 • Hüseyin
  Posted at 01:24h, 07 Ağustos Cevapla

  Yazmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  • Incir Dekor
   Posted at 01:22h, 15 Ağustos Cevapla

   Merhaba Hüseyin Bey,
   Yorumunuz için teşekkürler.
   Saygılarımızla.

Post A Comment