Nasıl Bir Banyo Dolabı Seçmeliyim?

Banyo Dolabı Tasarımı Nasıl Olmalı

Nasıl Bir Banyo Dolabı Seçmeliyim?

Nasıl Bir Banyo Dolabı Seçmeliyim?

 

Banyolar alan bakımından evimizin diğer odalarına göre daha küçüktür. Bu sebepten banyoda birçok ihtiyaç duyduğumuz şeyin olmasını isteriz. Banyo dolapları da bu baktığımızda önemlidir. Banyonun tarzını değiştirebilecek dolaplara ayrı bir önem veririz.

Hem şık hem de işlevsel banyo dolabını nasıl seçersiniz? Yeni dekorasyon fikirlerimi yoksa kendi fikirleriniz mi önemli? Banyonuzu şık ve seveceğiniz hale getirmek için şimdi size yardımcı olacağız.

Banyo Dolabı Modeli
İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

Banyo Dolabı Seçme Aşamaları

 

Dolap seçiminin çok kısa sürmesini isteriz. Ancak çok düşünmeli ve dikkatli bir süreci takip etmemiz gerekiyor. Bu aşamalar, sizin doğru banyo dolabı seçmeniz için gereken tüm bilgileri içermektedir.

1-Banyonun Kimler Tarafından Kullanılacağını Düşünün

Seçeceğiniz banyo dolabı, onu kullanacak insanları ve ihtiyaçlarını dikkate almalıdır.

Örneğin, siz ve eşinizin sabahları aynı anda lavaboya ihtiyacınız var ise çift lavabolu bir dolaba ihtiyacınız var demektir. Tek kişi kullanacaksa daha küçük bir banyo dolabı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, makyaj malzemelerini de dikkate almanız gerekir. Makyaj ve saç yapımından hoşlanıyorsanız, sarf malzemeleri için daha fazla depolama alanına ihtiyacınız var demektir.

Evdeki Her Kes İçin Yeterli Alana Ve Depolama Alanına Sahip Banyo Dolabı. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modelleri

2- Banyo Sıhhi Tesisatının Yerini Tespit Edin

Sıhhi tesisatın konumu banyo dolabınızın yerini belirlemektedir. Tesisatta değişiklik gerekirse daha büyük bir bütçe ayırmanız gerekir.

Banyo dolabının modeline karar verirken de tesisat büyük rol oynar. Seçilecek lavabo ve bataryaların sıhhi tesisata uygun olması gerekir. Aksi takdirde tesisatta değişiklik yapılması gerekir.

Sıhhi tesisatın yerinin değiştirilmesi imkânsız değildir. Sadece bunun için ayırmanız gereken bütçe sebebiyle banyonuzda yapmak istediğiniz değişikliklerden ödün vermeniz gerekebilir.

Asılı Banyo Dolabı Modeli
Duvara Asılı Banyo Dolabı Modeli. Bu Model İçin Sıhhi Tesisat Musluk Ve Pis Su Çıkışlarının Doğru Ayarlanması Gerekir. Bunun İçin Banyo Dekorasyonundan Önce Tesisat Yerlerinin Doğru Bırakıldığından Emin Omalısınız. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

3- Banyo Dolabının Nereye Yerleşeceğini ve Engelleyici Bir Unsur Olup Olmadığını Kontrol Edin

 

Banyo dekorasyonunda birçok farklı tasarımlar yapılabilir. Ancak kapı ve duvarlar tasarımda  bizleri sınırlar. Banyo dolabı yerini saptarken göz önünde bulundurulması gerekenler şunlardır;

 • Kapının Konumu ve Açılma Yönü: Banyo kapısını içeri ve klozete doğru açarsanız, rahatsız edici bir duruma yol açar.
 • Duş: Perde yerine duşakabin tercihi yapacaksanız dolap ile olan konumuna dikkat etmelisiniz. Duşakabin kapısının nereye açıldığını kontrol etmelisiniz.
 • Klozet: Dolabın klozet ile olan konumuna dikkat edin. Geçiş sırasında klozete çarpabilirsiniz.
 • Banyo İçi Hareket Alanı: Banyo dolabı, banyonun geri kalanındaki gezinmeyi rahatsız etmemelidir. Gezinme sırasında banyo dolabına veya diğer şeylere çarpmanız sizi rahatsız edecektir.
 • Çamaşır Ve Kurutma Makinesini Unutmayın: Makineleriniz için doğru yer tercih etmelisiniz. Makinelerin ve kapaklarının geçiş sırasında size engel olmamasına özen gösterin. Banyo kapısının arkası bunun için belki ideal olabilir.

Genel hatlarıyla banyonuzun tasarımını oluşturduysanız sıra banyonun ölçülerinin alınarak ihtiyaçlarınız ve istekleriniz doğrultusunda yerleşim planının oluşturulmasına gelir. Bunun için sıradan bir metre ile siz veya dekore edecek firma yetkilisi ile banyonuzun ölçülerini alabilirsiniz.

Banyo Dolabı Yeri Nasıl Tespit Edilir
Bu Banyo Dolabı Modeli Oldukça Şık Ve Modern. Ayrıca Duşakabin İçin Herhangi Bir Engel Teşkil Etmiyor. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

4- İhtiyaçlarınız Doğrultusunda Banyo Dolabında Depolama Alanını Belirleyin

 

Banyo dolabından bize daha fazla depolama alanı sunmasını isteriz. Her şeyi koymak için bir yer sağlaması gerekir.

Ancak burada bizi sınırlandıran unsurların başında 3. Başlıkta size hatırlattığımız banyo duvar boşlukları gelir.

Duvar boşlukları bize depolama alanı konusunda sınırlandırma getirir. Bu da banyo dolabının tasarımında değişiklik yapmanıza neden olabilir. Seçeceğiniz lavabo, çekmeceler ve depolama alanlarını buna göre belirlemelisiniz. Ancak bunlara rağmen ihtiyaçlarınız doğrultusunda muhakkak bir tasarım elde edilebilir. Endişe etmeyin!

Unutmayın: Çekmeceler ve dolap kapakları farklı çalışır. Çekmeceler ileri doğru hareket ederken, dolap kapakları yana veya aşağı yukarı yönde hareket eder. Her iki durum için de farklı tasarımlar yapabiliriz.

Yeterli Depolama Alanına Sahip Banyo Dolabı
Sizin İçin Farklı Tasarımlar İle Depolama İhtiyaçlarınıza Çözüm Üretebiliriz. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

5- Kullanacağınız Lavaboyu Seçin

 

Banyo dolabında kullanmayı istediğiniz bataryayı seçtiyseniz sıra lavabonun da seçilmesine geldi. Ancak burada seçtiğiniz batarya ile lavabonun birbiriyle uyumlu olması gerekir. Uyumsuzluk halinde birinden feragat etmeniz veya farklı bir seçim yapmanız gerekebilir.

Piyasada çok fazla lavabo çeşidi bulunmaktadır. Seçim yaparken dolap ile uyumunu, seçtiğiniz lavabonun ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığını ve yeterli alana sahip olmadığınızı kontrol edin. Eğer fazla büyük bir lavabo tercih ederseniz depolama alanınız küçülecektir.

Banyo dolabında eğer tezgâhlı bir model tercih etmek istiyorsanız bunun için tezgâha yapıştırılan Hilton lavabo tercih etmelisiniz.

Lavabo Banyo Dolabının En Önemli Özelliklerinden
Doğru Lavabo Seçimi İle Banyo Dolabınızda Yeterli Depolama Alanına Sahip Olabilirsiniz. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

6- Banyo Dolabında Aşınmaya, Yıpranmaya, Suya Dayanıklı Malzeme Tercih Etmelisiniz

Banyo dolapları, kullanım süresi boyunca birçok darbeye, temizlik ürünlerine ve daha birçok maddeye maruz kalacaklardır. Aynı zamanda da banyoda oluşacak buharın etkileri de unutulmaması gereken önemli bir faktördür.

Görsel bir malzeme seçmiş olabilirsiniz. Ancak seçilen malzemenin yukarıda bahsettiğim faktörlere dayanımlı olması gerekir.

Banyo dolaplarında genel olarak, masif ahşap, mdf ve üzerine lake, mdflam, akrilik veya high gloss kapaklar tercih edilmelidir. Bunun dışındaki kullanılacak sunta ve suntalam nemden dolayı şişecektir.

Dayanımlı malzeme seçmeniz size daha sonra temizlemede de kolaylıklar sağlayacaktır. Bakteri ve mikrop oluşumunun engellenmesi için düz yüzeyler tercih edilmelidir.

Kaliteli Malzemeden Yapılan Banyo Dolabı Tercih Edin
Görünümünün Yanında Dayanımlı ve Temizlemesi Kolay Banyo Dolabı Tercih Etmelisiniz. İncir Dekor, Banyo Dolabı Modellerinden

Bahsettiğimiz bu aşamaları göz önüne alarak hazırlanan bir banyo dolabı ile hayal ettiğiniz banyoya sahip olabilirsiniz. Eğer tarzınıza uygun bir banyo dolabı seçmek istiyorsanız Banyo Dolabı Modelleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Burada sizin için birçok örnek mevcut.

 

Unutmayın; İncir Dekor Banyo Dolabı Tasarımı Konusunda Ücretsiz Hizmet Veriyor.

 

Tasarım uzmanımız sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda en güzel ve fonksiyonel Banyo Dolabı için size yardımcı olacaktır. Bunun için sadece bizi arayarak randevu almanız yeterlidir.

2 Comments
 • İbrahim Duru
  Posted at 08:05h, 11 Mayıs Cevapla

  Banyo dolabımızı sizin burada belirttiğiniz hususlara göre yaptıracağız. Bilgiler çok yararlı.

  • Incir Dekor
   Posted at 00:49h, 12 Mayıs Cevapla

   Merhaba İbrahim Bey,

   Memnun kalmanızdan dolayı biz de çok mutlu olduk.
   Saygılarımızla.

Post A Comment